Literatura

Update: Jul 15th, 2015

aneb potrava duševní

 1. Mám za to, byť možná mylně, že pár slov o filmech patří do tuná tohotok chlívku. Tož-
  mrkl jsem na tento žebříček či ako sa to volá, a napadly mne různé reminiscence:
  O tym, že su kulturní barbar, netřeba polemizovat, su si teho vědom. Ale po vzoru Caesara si zakrývám tvář a pravím si: až tak? Pravda, do nepohodlných sedaček v kině jsem zabořil své pozadí před drahnou dobou, ani nevím, jak je to dlouho- deset, patnáct let? Moment, pomocí csfd zkusím upřesnit- tak to bylo v roce 2001 či 02- film Babí léto, smekám před tvůrci, podařené dílo.
  Ale k věci- zaujala mne tato stránka:
  https://www.kinobox.cz/zebricky/kritici/filmy/deset-let/jen_ceske//stranka_1
  a začal hodnotit:
  Z prvních 50 jsem viděl pouze film Okresní přebor- poslední zápas Pepíka Hnádka, má to svůj důvod, coby dlouholetý bafuňář v pralesních ligách jsem si tento film vychutnal, je víc než trefný, sám jsem se charakterově našel.
  Viděl jsem i Teorii tygra, postřehy z něj jsem dával k lepšímu u naší hospodské společnosti, byl jsem přinucen /a to prosím Piráti jsou u mne nevolitelní/ toto dílo uložit na flešku, která šla poté z ruky do ruky. Reakce byly přesné, od „Ta má po pár minutách filmu zezelenala a seřvala mne, na co to koukám“ až po “ Paráda. Otevřeli jsme si s mou polovičkou lahvičku vína a tento film si vychutnali.“
  Také jsem v televizi viděl Občanský průkaz, udělal jsem chybu, že znám knižní předlohu. Film ani nenadchl, ani neurazil, ale psané slovo je psané slovo…
  Poslední film z první padesátky, který jsem aspoň místy shlédl, je Až do města Aš. Má to svou logiku, neb reálie a situace znám velice dobře.
  Tak to je první padesátka, až mnbe zamrazilo- jak je možné, že z kluka, který byl v kině minimálně 3* týdne se stal remcal, co navštívil kinosál naposledy před patnácti lety? /jako částečná omluva tato slova: nejbližší kino mám 22 kilometrů vzdáleno./

  • Ženský idol Kajínek až na 97. místě? Zdá se mi, že to bude „sponzorovaný“ žebříček…

   • Jsou v něm i filmy, na které by mou lenost nedostali ani párem politiků, pardon- ani párem volů:
    Kuki se vrací- poslední animované filmy, které jsem vzal na milost, byly ve druhé půlce šedesátých let Bolek a Lolek, Jen počkej, zajíci! a na začátku sedmdesátých hodinový pořad na „Polákách“ /Katowice 1 či Katowice 2, jiné programy se na našich samotách chytit nedaly/ Hucklebery hund ,u nás mnohem později pod názvem Pes Filipes/ a Méďa Béďa.
    Tři bratři- dle recenzí se tam víc zpívá než mluví, a na to jsem alergický.
    Masaryk- nesnáším životopisné filmy, dávám přednost literatuře faktu.
    Mimochodem, animované filmy- vychtnábval jsem si Večerníčky v době, kdy mé děti byly malé, u vnoučat to nejde, dávají přednost zhůvěřilostem na jiných programech.
    Zuby nehty bráním aspoň Vánoce, mým heslem je “ Lada, ne Disney!“

    • Jen počkej – to je nesmrtelný! V Rusku se fandilo vlkovi (prý včetně „věrchnušky“) – jinak jedině Rumcajs, Křemílek a Vochomůrka, Medvědi od Kolína…a skoro všechny české – ten trh nám prostě českou tvorbu zničil! (zdevastoval) Svěrák dělá dobré filmy (dle mého soudu), ale tak reklama v TV mě tak sere, že se na ně nedokážu dívat, ani když jsou v TV poprvé. Takže (vzhledem k věku a opotřebovanosti) toho bosýho na strništi už nejspíš neuvidím, znechutili bmi to dostatečně, i když si říkám, že to nebude špatný.
     A pak mně strašně sere to vymizení „malých českých kin“ – do multiplexu nepáchnu ani kdyby mne tam tahali párem volů! A to jsem měl jeden v Paříži přímo pod oknem (v residenci ORION). Zato moje švagrová na návštěvě (odložila kvůli ní dokonce i rozvod) vyla jak vlci v Pohádkách ovčí babičky, když zjistila, že propásla o pár týdnů Depardie[ho], který tam byl na slavnostní otevření (já to komentoval slovy „hm“, neb se mi nějak nelíbí – ani nevím proč, špatnej není, to teda ne)… ale teď jdu na „milionářské princezny“.

     • Rumcajs, Křemílek a Vochomůrka, Medvědi od Kolína…a skoro všechny české
      Klasika, zaplať pánbu za ni, pozdrav nahoru paní Tyrlové a panu Trnkovi, jakož i mnoha dalším.
      A pokud ještě je na zámku Kratochvíle expozice loutkových filmů, tak zabavím vnukům tablety a mobily a pojedeme na výlet.

      • Boha mu, abych neklel, kurzívou měla být pouze první věta.

       • I-Worm
        Oct 8th, 2017 at 17:04

        Co k tomu říci? Úmysl jsem měl dobrý, jen Bůh jinak chtěl. Šťasten, kdo nemůže říci o sobě nic horšího. © F. Schiller ústy Williama Cecila

       • real
        Oct 9th, 2017 at 06:02

        Cesta do pekla je dlážděna……….

       • I-Worm
        Oct 9th, 2017 at 09:48

        Kam se hrabou dobré úmysly na reala…!

 2. Pod nátlakem upomínky jsem nucen navštívit naši městskou knihovnu. A vím, do kterého oddělení zajdu nejdříve. Sice mezi regály plných poezie nejsem až tak doma, neb mého nejoblíbenějšího básníka Villona mám ve své knihovně, ale neztratím se tam.
  V první řadě vyhledám Seifertovu sbírku Maminka, neboť- pokud si dobře vzpomínám-je tak genderově nekorektní, že hrozí nebezpečí, že bude z knihoven odebrána, aby nekazila dobrý vkus a ten správný pohled na svět.

Stránka komentářů
1 8 9 10
Musíte sepřihlásit pro zadání komentáře.